The Flash (2014) me Titra Shqip

The Flash (2014) me Titra Shqip

Oct. 07, 2014
Vlerësimi juaj: 0
10 5 vota

Sezone dhe episode

9Sezoni 9 Feb. 08, 2023
10
8Sezoni 8 Nov. 16, 2021
10
7Sezoni 7 Mar. 02, 2021
  • Akoma nuk janë vendosur episodet për këtë sezon.
6Sezoni 6 Oct. 08, 2019
  • Akoma nuk janë vendosur episodet për këtë sezon.
5Sezoni 5 Oct. 09, 2018
  • Akoma nuk janë vendosur episodet për këtë sezon.
4Sezoni 4 Oct. 10, 2017
  • Akoma nuk janë vendosur episodet për këtë sezon.
3Sezoni 3 Oct. 04, 2016
  • Akoma nuk janë vendosur episodet për këtë sezon.
2Sezoni 2 Oct. 06, 2015
  • Akoma nuk janë vendosur episodet për këtë sezon.
1Sezoni 1 Oct. 07, 2014
  • Akoma nuk janë vendosur episodet për këtë sezon.

Regjizori

Greg Berlanti
Regjizori

Aktorët

Grant Gustin isBarry Allen / The Flash
Barry Allen / The Flash
Candice Patton isIris West-Allen
Iris West-Allen
Danielle Panabaker isCaitlin Snow / Killer Frost / Frost
Caitlin Snow / Killer Frost / Frost
Kayla Compton isAllegra Garcia
Allegra Garcia
Brandon McKnight isChester P. Runk
Chester P. Runk
Danielle Nicolet isCecile Horton
Cecile Horton

Video trailer

Përshkrimi i Filmit

The Flash është një serial fantastiko-shkencor që merr shkas nga komiku i DC Comics me të njëjtin emër. Fillimisht i lindur si një spin-off i Arrow, i konceptuar nga të njëjtët autorë (Greg Berlanti, Marc Guggenheim dhe Andrew Kreisberg), seriali ndjek historinë e Flash, një superhero me shpejtësi mbinjerëzore dhe ndan të njëjtin univers  me serialin nënë.

 

 

The Flash – Për çfarë bëhet fjalë?

“Emri im është Barry Allen, unë jam njeriu më i shpejtë në botë! Si fëmijë pashë nënën time të vdiste për diçka të pamundur. Babai im u akuzua për vrasjen e saj. Pastaj një aksident më shndërroi në diçka të pamundur! Në sytë e botës, unë jam ekspert i mjekësisë ligjore, por fshehtas e përdor shpejtësinë time për të luftuar krimin dhe për të gjetur të tjerë si unë. Dhe një ditë do të zbuloj se kush e vrau nënën time dhe do të gjej drejtësi për babain tim. UNË JAM FLASH!”

 

Kjo është fjalia hapëse e çdo episodi të sezonit të parë, e cila me pak fjalë të folura nga zëri i Barry Allen (Grant Gustin), përmbledh më së miri thelbin e Flash si hero dhe serial (dhe komik).

 

Në moshën 11-vjeçare, Barry është dëshmitar i vrasjes së nënës së tij në një skenar që nuk është aspak i pazakontë (një luftë midis dy individëve në një vorbull dritash). Babai i tij Henri (John Wesley Shipp) arrestohet gabimisht me një akuzë për vrasje dhe fëmija jetim vendoset në kujdesin e detektivit Joe West (Jesse L. Martin).

 

Pas shumë vitesh, Barry tani është rritur dhe pjesërisht ka ndjekur gjurmët e babait të tij adoptues duke punuar si ekspert mjeko-ligjor. Megjithëse ndihma e tij shpesh rezulton thelbësore në hetim, duke pasur parasysh ekspertizën e tij të madhe, qëllimi i tij kryesor mbetet të pastrojë të atin nga akuza e rreme e vrasjes dhe prej vitesh ai ka hetuar pa ia zbuluar as babait të tij Henrit apo Iris West (Candice Patton) , motra e tij adoptuese me të cilën ka një lidhje të thellë.

 

Jeta e Barry-t do të kthehet sërish përmbys kur hetimet e tij e çojnë atë në rrugën e Harrison Wells (Thomas Cavanag), një shkencëtar me famë të padyshimtë që do të prezantojë publikisht shpikjen e tij më të fundit: një përshpejtues grimcash i destinuar të revolucionarizojë botën.

 

Gjatë prezantimit publik, gjërat nuk shkojnë siç pritej, përshpejtuesi goditet nga rrufeja dhe mbingarkesa e energjisë shkakton një shpërthim që përshkon të gjithë qytetin e Central City duke shkaktuar vdekje brenda S.T.A.R. dhe duke shkaktuar panik kudo.

 

Si të mos mjaftonte kjo, Barry, i cili ishte brenda laboratorit të tij, goditet njëkohësisht nga efektet e shpërthimit dhe një rrufe, duke rënë gjithashtu në kontakt me kimikate të ndryshme. Përzierja e ngjarjeve ka pasoja të tmerrshme si për atë që shkon në koma, ashtu edhe për të gjithë qytetin.

 

Pas disa muajsh, Barry zgjohet nga koma dhe zbulon se është brenda S.T.A.R. nën kujdesin e Harrison Wells dhe ndihmësve të tij më të mirë: Cisco Ramon (Carlos Valdes) dhe Caitlin Snow (Danielle Panabaker). Nuk kalon shumë kohë nga zgjimi i tij për të zbuluar aftësinë e tij të re: Barry në fakt është bërë njeriu më i shpejtë në botë. Barry është Flash.

 

Nën mbikëqyrjen e Doktor Uellsit, Flash fillon të mësojë se si të përdorë talentin e tij të ri që do ta vërë në shërbim të qytetit për të parandaluar krimet dhe për të luftuar kriminelët veçanërisht të ashpër.

 

Madje, disa prej tyre janë goditur nga vala e shpërthimit të përshpejtuesit dhe ashtu si ai kanë përvetësuar aftësi të pabesueshme. Ata quhen meta-njerëz dhe fillimisht janë armiqtë kryesorë të Flash-it, në realitet do të jenë të dobishëm për rritjen e protagonistit për ta përgatitur atë për antagonistin e tij të vërtetë: Anti-Flash.

 

Për fat të mirë për të, ai mund të mbështetet gjithmonë në ndihmën e paçmuar të Cisco-s, një gjeni kompjuteri dhe shpikës shumë i aftë (si dhe “zyrtarisht” i ngarkuar me pseudonimet për djemtë e këqij), dhe gjithashtu mbështetet gjithmonë nga Cailtin, një bioinxhiniere me aftësi të jashtëzakonshme intelektuale, e cila fillimisht ofron mbështetje kryesisht mjekësore për “skuadrën e Flash”.

Flash rezulton të jetë një serial me aspekte të ndryshme, duke pasqyruar pothuajse besnikërisht stilin e komikut, edhe nëse i lejon vetes variacione të ndryshme në temë, si për qasjen e ndryshme (audiencën televizive), ashtu edhe për kontekstin e ndryshëm kohor (seriali ishte i lindur në 2014, ndërsa komiku Flash me Barry Allen ka lindur në vitin 1956).

 

Edhe pse lindi si një spin-off, ai arrin lehtësisht të krijojë një hapësirë ​​të rëndësishme brenda universit DC, aq sa nga ana e tij gjeneron një tjetër spin-off (DC’s Legends of Tomorrow).

 

Stili ironik dhe i butë i komikut i bashkohet një element i rëndësishëm dramatik që do të jetë elementi qendror i të gjithë sezonit të parë: etja e Barry-t për drejtësi dhe dëshira për të liruar të atin dhe për t’u hakmarrë për vdekjen e nënës së tij.

Në këtë kontekst, episodet qendrore të sezonit të parë rezultojnë të jenë më së shumti funksionale për rritjen e personazhit dhe e gjithë pjesa e parë e sezonit përballet pothuajse tërësisht me një rrëfim vertikal, me përjashtim të momenteve të fundit të çdo episodi që, të lidhura ndërmjet tyre parashikojnë ngjarje dhe nxisin një ndërthurje horizontale.

 

Do të ketë edhe elementë fantastiko-shkencorë që vlerësohen nga dashamirësit e zhanrit, si udhëtimi në kohë dhe paradokset pasuese në kohë, veçanërisht ky me rëndësi absolute në sezonin e dytë me prezantimin e konceptit të multiverses dhe doppelgangers.

Prandaj, seriali bëhet lehtësisht i përdorshëm si nga shikuesi i rastësishëm, i cili maksimumi nuk do t’i kuptojë të gjitha nuancat, ashtu edhe nga ata që nuk kanë parë kurrë një episod të serialit mëmë Arrow, pavarësisht nga elementët e përmendur shpesh dhe prania e episodeve të kryqëzuara.

The Flash (2014) me Titra Shqip
The Flash (2014) me Titra Shqip
The Flash (2014) me Titra Shqip
The Flash (2014) me Titra Shqip
The Flash (2014) me Titra Shqip
The Flash (2014) me Titra Shqip
The Flash (2014) me Titra Shqip
The Flash (2014) me Titra Shqip
The Flash (2014) me Titra Shqip
The Flash (2014) me Titra Shqip
Titulli origjinal The Flash
Vlerësimi TMDb 7.8 8,753 vota
Transmetuar në dt: Oct. 07, 2014
Përfunduar në dt: Nov. 16, 2021
Sezone 8
Episodet 154
Kohëzgjatja mesatare 44 minuta
Shpërndarë1

Tituj të Ngjashëm

Skylines 2019
Alice in Borderland (2020) me Titra Shqip
Tulsa King (2022) me Titra Shqip
Y: The Last Man (2021) me Titra Shqip
The Watcher (2022) me Titra Shqip
The Great (2020) me Titra Shqip
Atypical (2017) me Titra Shqip
Pam & Tommy (2022) (+18) me Titra Shqip
Farzi (2023) me Titra Shqip
Sky Rojo 2021 me Titra Shqip
Grid (2022) me Titra Shqip
House of the Dragon (2022) me Titra Shqip