Homeland (2011) me Titra Shqip

Homeland (2011) me Titra Shqip

Oct. 02, 2011
Vlerësimi juaj: 0
10 1 votë

Sezone dhe episode

8Sezoni 8 Feb. 09, 2020
  • Akoma nuk janë vendosur episodet për këtë sezon.
7Sezoni 7 Feb. 11, 2018
  • Akoma nuk janë vendosur episodet për këtë sezon.
6Sezoni 6 Jan. 15, 2017
  • Akoma nuk janë vendosur episodet për këtë sezon.
5Sezoni 5 Oct. 04, 2015
  • Akoma nuk janë vendosur episodet për këtë sezon.
4Sezoni 4 Oct. 05, 2014
10
3Sezoni 3 Sep. 29, 2013
10
2Sezoni 2 Sep. 30, 2012
10
1Sezoni 1 Oct. 02, 2011
10

Regjizori

Gideon Raff
Regjizori

Aktorët

Claire Danes isCarrie Mathison
Carrie Mathison
Maury Sterling isMax Piotrowski
Max Piotrowski
Numan Acar isHaissam Haqqani
Haissam Haqqani
Nimrat Kaur isTasneem Qureshi
Tasneem Qureshi
Mandy Patinkin isSaul Berenson
Saul Berenson
Linus Roache isDavid Wellington
David Wellington
Costa Ronin isYevgeny Gromo
Yevgeny Gromo

Video trailer

Përshkrimi i Filmit

Ndjekja e armikut që fshihet në hije. Kjo është puna e Carrie Mathison, një operative e CIA-s, e angazhuar për të gjuajtur terroristët më të frikshëm të Lindjes së Mesme. A do të jetë në gjendje mendja e saj brilante, por në mëshirën e një çrregullimi të rëndë bipolar, të bëhet një burim jetik dhe i pazëvendësueshëm kundër sulmeve të terrorizmit të organizuar? A do të jetë në gjendje ta përballojë tensionin kur të mos i besojë më as vetes? Pas një dekade, lufta kundër terrorizmit është më e rëndësishme se kurrë në Amerikën e pas 11 shtatorit. Tensionet dhe kthesat shumohen për pesë sezone në misionet strategjike që i janë besuar agjentes Mathison, pasi një hero i paqartë lufte është bërë një obsesion i mallkuar dhe i domosdoshëm për të.

 

Homeland – Për çfarë bëhet fjalë

Pyetjet e para shqetësuese që seriali Homeland u shtron shikuesve nisin menjëherë, që nga piloti, kur analistja e operacioneve të CIA-s, Carrie Mathison, dyshon se kthimi në shtëpi i rreshterit të marinës Nicholas Brody, i mbajtur në Irak për tetë vjet klaustrofobik burgimi mizor orkestruar nga terroristi AbuNazir, dhe amerikani në fakt tani është konvertuar në terrorizëm dhe synon të sulmojë Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Homeland është në fakt një histori emocionuese spiune që shpaloset për tetë sezone dhe e sheh CIA-n të angazhuar në luftën kundër terrorizmit të organizuar, pa pushim dhe pa kursyer burime, në një atmosferë të tensionuar dhe të mbushur me adrenalinë që na mban të mbërthyer në ekran pa na mohuar. intriga, paqartësi, dobësi, komplote të fshehura, manipulime strategjike, ngatërresa emocionuese dhe kthesa spektakolare, në një botë ku qëllimi gjithmonë justifikon mjetet dhe e bën të ligjshme çdo zgjidhje.

Por zemra rrahëse e serialit është agjentja Carrie Mathison, e cila e mban tensionin të lartë për tetë sezone radhazi. E gjithë radha e ngjarjeve merr formë mbi të dhe rreth saj, duke e konfirmuar atë si shtyllën kurrizore të pathyeshme të shfaqjes. Edhe pse vuan nga çrregullimi i rëndë bipolar, Mathison është një energji e pastër që transformohet gjatë tetë sezoneve dhe zbulon aspekte të ndryshme të vetvetes, ndonjëherë të dyshimta dhe madje të këqija, herë të tjera thellësisht njerëzore.

Mentori i saj është Saul Berenson, zëvendësdrejtor i CIA-s dhe kreu i Seksionit të Kundër Terrorizmit për Lindjen e Mesme, një figurë kyçe në Langley, i cili do të jetë në gjendje të orkestrojë shumë nga misionet më emocionuese në seri, të cilat do ta shohin atë të përfshirë në operacionet më të rrezikshme, falë kontakteve të saj, me botën islame dhe gjithmonë e gatshme për t’u futur në një zonë lufte.

Prandaj, mjedisi i shfaqjes do të ndryshojë gjatë tetë sezoneve, duke na mbajtur gjithmonë në gatishmëri dhe në gjurmët e atyre që komplotojnë në hije. Tensioni i ngushtë, një nga pikat e forta të Homeland, ndërpritet çuditërisht nga ngatërresat sentimentale të agjentes Mathison. Bashkëfajësia e bazuar në instinktin e përbashkët për luftë që do ta tërheqë atë në një zbritje të vërtetë në ferr. Edhe pse, papritur, do të jetë një lloj tjetër instinkti që do t’i garantojë asaj paqen e lakmuar. Por jo për shumë kohë.

 

Kuriozitet

Gjatë xhirimeve të sezonit të pestë për të vendosur një vendndodhje për episodin e dytë, produksioni vendosi të punësonte tre artistë arabë të rrugës për të “zbukuruar” muret e një kampi të rremë refugjatësh ku do të zhvilloheshin xhirimet e mesit të episodit. Kur puna përfundoi, megjithatë, askush nuk mendoi të përkthente shkrimet misterioze që artistët kishin pikturuar në mure. Kështu që episodi i dytë transmetoi mbishkrime në arabisht që thoshte qartë “Homeland është racist” dhe deklarata të tjera padyshim jo të mira për serialin.

Homeland (2011) me Titra Shqip
Homeland (2011) me Titra Shqip
Homeland (2011) me Titra Shqip
Homeland (2011) me Titra Shqip
Homeland (2011) me Titra Shqip
Homeland (2011) me Titra Shqip
Homeland (2011) me Titra Shqip
Homeland (2011) me Titra Shqip
Homeland (2011) me Titra Shqip
Homeland (2011) me Titra Shqip
Titulli origjinal Homeland
Vlerësimi TMDb 7.541 1,775 vota
Transmetuar në dt: Oct. 02, 2011
Përfunduar në dt: Apr. 26, 2020
Sezone 8
Episodet 96
Kohëzgjatja mesatare 55 minuta
Shpërndarë1

Tituj të Ngjashëm

The Secret Circle (2011) me Titra Shqip
The Tourist (2022) me Titra Shqip
The Last of Us (2023) me Titra Shqip
The Fiery Priest (2019) me Titra Shqip
Shadowhunters (2016) me Titra Shqip
Gangs of London (2020) me Titra Shqip
True Story (2021) me Titra Shqip
La Brea (2021) me Titra Shqip
Cowboy Bebop (2021) me Titra Shqip
The Last Kingdom (2015) me Titra Shqip
Sense8 (2015) me Titra Shqip
Waco (2018) me Titra Shqip